طراحی کابینت آشپزخانه

ازآنجاییکه آشپزخانه به‌ عنوان قلب تپنده خانه شناخته میشود، باید با دقت، تمام ویژگی های آن از قبیل : ۱- فضای مناسب ۲- جانمایی مناسب تجهیزات پر کاربرد ۳- نور پردازی مناسب ۴- لزوم جریان داشتن هوا را در نظر داشت. نظر به اینکه شخص خانه دار مدت زمان قابل توجهی را در آشپزخانه سپری می کند، طراحی فضای آشپزخانه باید به گونه ای باشد که شخص، زمان کار مسافت کمتری را در آشپزخانه طی کند. بر همین اساس در آشپزخانه فاصله وسایل اصلی شامل سینک ظرفشویی، یخچال و اجاق گاز نه باید آنچنان زیاد باشد که باعث رفت و آمد زیاد شود و نه آنچنان کم که محدوده کاری و حرکتی را برای هر یک از آنها مخدوش کند. بر این اساس یک استانداردی در آشپزخانه بوجود آمده است به نام ” مثلث کار “، که در استانداردهای معماری محیط این مثلث بین دو عدد ۴ متر و ۸ متر مشخص شده است، که هیچ ضلعی از این مثلث نباید کمتر از ۱٫۲ متر و یا بزرگتر از ۲٫۷ متر باشد.

طراحی چیدمان کابینت آشپزخانه

مهمترین و خیره کننده ترین عنصر آشپزخانه، کابینت است. از این رو در انتخاب طرح و رنگ آن بهتر است کمی دست و دلبازتر هزینه کنیم. درواقع هزینه ای که صرف کابینت میشود (در صورتی که به درستی انجام شود)، هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است. یکی از فاکتورهای انتخاب دکوراسیون آشپزخانه و کابینت ها فضای آشپزخانه است. آشپز خانه ها بر اساس فضا به چند دسته تقسیم می شوند: آشپز خانه خطی (ساده)، آشپزخانه با دو ردیف کابینت، آشپزخانه L شکل، آشپزخانه U شکل و در نهایت آشپزخانه با کابینت جزیره.

کابینت مدرن و کابینت کلاسیک

به طور کلی کابینت ها به دو دسته کابینت کلاسیک و کابینت مدرن تقسیم می شوند. انتخاب صحیح نوع کابینت تاثیر بسزایی در دکوراسیون داخلی آشپزخانه شما دارد. درواقع کابینت مکمل فضای مدرن یا کلاسیک دکوراسیون داخلی منزل است. در کابینت سبک مدرن، درب های کابینت صاف و تخت، عاری از برجستگی و فرو رفتگی و با رنگ های متنوع، پوشش براق و درخشان میباشند و در نهایت خطوط و درزهای باریک بین کابینت ها معرف تفاوت اصلی با سبک کلاسیک است. در آشپزخانه ای به سبک مدرن بر زیبایی طبیعی عناصر آشپزخانه تأکید داریم.

برخلاف کابینت مدرن، کابینت کلاسیک دارای درب های ابزار خورده، همراه با دستگیره هایی پر نقش و نگار و با حجم و تراکم بالا و ستون و سرستون هایی که نما و جلوه ای تاریخی را القا می کنند هستند. فرم ها و خطوط منحنی در این سبک زیاد دیده می شود و مصالح مورد استفاده عمدتا چوب است.

گروه ایوان سبز با بهره گیری از طراحان حرفه ای خود و تیم اجرایی مجرب، فضایی را در آشپزخانه شما خلق می‌کند که علاوه بر تنوع و زیبایی، آرامشی خاص برای ساکنینش به ارمغان خواهد ‌آورد. وظیفه ما آفرینش فضاست، فضایی که در عین زیبا و خاطره انگیز بودن، کارآمدی خود را از دست نمی دهد. طراحان داخلی ما با تنیدن اصول فنی و تخصصی معماری با اصول زیبایی شناسی و روانشناسی، فضایی را طراحی میکنند که بیانگر هویت، نیاز، درک و خواسته های شماست.