طراحی نمای ساختمان

ساختمان امروزه یک موجود منزوی نیست که صرفا توجه طراح و مالک به آن جلب شود، بلکه باید با حفظ شخصیت و اعتبار خود عنصری از یک جامعۀ وحدت یافته باشد؛ ساختمان جزیی از یک کل به نام فضای شهری است. اگر ساختمان زیبا باشد در کل شهر اثربخش است و اگر ساختمان زشت باشد تاثیرش در کل شهر جاریست. بر اساس توضیحات فوق در می بابیم که طراحی نمای ساختمان بسیار مهم می باشد.

طراحی و اجرای نمای ساختمان

از آنجایی که اولین ارتباط افراد با یک ساختمان از طریق معماری خارجی آن شکل میگیرد، نمای ساختمان تاثیر بسزایی در تلقی و برداشت جامعه از کیفیت ساختمان شما دارد. یک طراحی و اجرای جذاب و با کیفیت، علاوه بر وظیفه حفاظت در برابر عوامل جوی، سرما، گرما و تنظیم نور، باید نمایانگر کاربری و به مثابه لباسی برای آن فضا باشد. ظاهر ساختمان شما با هر کاربری که دارد، باید اثری شاخص و به یاد ماندنی را در ذهن مخاطب ایجاد کند و این مهمترین وظیفه نمای ساختمان است.

خصوصیات طراحی و اجرای نمای اصولی ساختمان

در طراحی و اجرای نمای یک ساختمان شاخص، علاوه بر زیبایی باید خصوصیات دیگری را نیز مد نظر داشت مانند

  • مقاومت در برابر زلزله
  • مقاومت در برابر ضربه
  • مقاومت در برابر یخ زدگی
  • مقاومت در برابرآتش سوزی
  • مقاومت در برابر ریزش
  • سبک بودن

علاوه بر این ها یک سیستم نمای موفق، باید بهره وری انرژی خوبی هم داشته باشد. داشتن نمایی که عملکرد حرارتی خوبی دارد مستقیماً مصرف انرژی را تحت تأثیر قرار میدهد؛ لذا در نمای ساختمان، استفاده از مصالحی که ضریب انتقال حرارتی کمتری دارند، باید مورد توجه قرار گیرد.

با توجه به موارد ذکر شده، یکی از نماهایی که این روزها مورد توجه معماران قرار گرفته است، نمای چوبی ترمووود میباشد ( چوب طبیعی که طی فرآیندی در دما و فشار بالا خاصیتی ضد آب پیدا میکند و مقاومت بسیار بالایی در مقابل عوامل جوی دارد)، و به دلیل ضریب انتقال حرارت پایین، نقش یک عایق حرارتی برودتی گرمایشی و سرمایشی را در ساختمان ایفا میکند.

طراحی نما ساختمان مسکونی و تجاری

با توجه به کاربری سازه، هزینه اجرا و عوامل جوی، برای نمای ساختمان از متریال مختلفی مانند سنگ، سیمان، شیشه، آجر و چوب استفاده میشود. امروزه ترکیب سنگ های تزئینی با چوب بعنوان متریال لوکس عمدتا برای کاربری های مسکونی؛ وترکیب شیشه با چوب یا شیشه با سنگ برای کاربری های اداری و تجاری شناخته شده و از همین حیث توجه بسیاری از طراحان را به خود جلب کرده است.

داشتن نمای زیبا، علاوه بر تجربه در اجرا، مستلزم دانش روز، آشنایی با متریال و از همه مهمتر، توان ترکیب این متریال با یکدیگر است. استفاده از صرفا یک جنس بخصوص مانند سنگ باعث یکنواختی نما و در نگاهی کلان تر، تکرار ملال آوری در سطح شهر خواهد شد. گروه معماری ایوان سبز مفتخر است با بهره گیری از معماران متخصص و اجرایی در زمینه نما سازی، قدم به قدم از لحظه کشیدن خط تا اجرا و تحویل پروژه ای منحصر به فرد، خدمت رسان کارفرمایان محترم میباشد.


مطالب مرتبط