طراحی بام سبز یا روف گاردن

طراحی و پیاده سازی روف گاردن یا بام سبز

بطور کلی منظور از بام سبز یا روف گاردن ، یک باغچه روی سقف ساختمان است که در کنارافزایش زیبایی ساختمان، میتواند به کنترل دمای ساختمان و جلوگیری از هدر رفت انرژی ( زمستان و تابستان )، بهبود چرخه هیدرولوژیکی، افزایش سکونت گاه پرندگان، ایجاد محیط تفریحی، و در مقیاس بزرگتر به بهبود شاخص های زیست محیطی و حتی تولید محصول کشاورزی منجر شود. از این رو جهت طراحی بام سبز و پیاده سازی آن بهتر است از یک طرح کاملا مهندسی شده استفاده گردد. (البته بام سبز در مقایسه با روف گاردن شامل استفاده و بهره برداری از تجهیزات انرژی های پاک از قبیل سلول های خورشیدی و آب باران و… هم میشود.).

یکی از اصلی ترین مزیت های بام سبز، میزان نور آفتابی است که در طول ساعات روز دریافت میکند و میتواند محیطی دنج و راحت برای استراحت، پذیرایی و پرورش گیاهان باشد.

طراحی بام سبز
جزییات طراحیو اجرای بام سبز

برای ساختن روف گاردن، با توجه به شرایط خاص آن، به خدمت گرفتن مشاوران حرفه ای مورد نیاز است که با انجام عملیات نقشه برداری دقیق و انجام محاسبات گوناگون و انتخاب مواد مناسب و اجرای صحیح، به محوطه شخصیتی خاص ببخشند. از جمله موارد مهمی که باید در اجرای روف گاردن به آن ها توجه ویژه داشت میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  1. میزان بار مجازی که میتوانیم به سقف اعمال کنیم و نحوه توزیع وزن
  2. ایزولاسیون مناسب
  3. زهکشی بستر کاشت جهت هدایت بهتر آب
  4. فیلترینگِ بستر زهکشی جهت برهم نخوردن دانه بندی خاک
  5. انتخاب خاک مناسب با توجه به نوع گیاه و ضخامت مورد نیاز
  6. انتخاب گیاه
  7. نحوه حفظ و نگهداری

طراحی بام سبزتوزیع وزن در بام سبز و روف گاردن

بطور کلی مهندسین طراح سازه، ساختمان ها را براساس مقررات ملی ساختمان طراحی میکنند. در این مقررات در طراحی پشت بام، بار برف نیز به بار وارد بر ساختمان اضافه میشود؛ که مقدار این بار ۱۵۰ کیلوگرم در هر متر مربع ( در شهرهایی مانند تهران، کرج، تبریز، ارومیه، رامسر) و ۲۰۰ کیلوگرم در هر مترمربع ( در شهرهایی مانند آبعلی، رشت، اردبیل ) میباشد. لذا بار محاسبه شده برای برف میتواند کمک کند تا برای اضافه وزن ناشی از ساخت روف گاردن بر ساختمان با مشکلی روبرو نشویم.

اما نکته مهمتر از این موضوع، برنامه ریزی تقسیم وزن المان های روف گاردن در محل های مناسب است چرا که باری که برای برف محاسبه شده بصورت یکنواخت در روی کل بام پیش بینی شده اما بار در بام سبز در بسیاری از نقاط بصورت متمرکز میباشد. ( ما اعتقاد داریم اطلاعات ما در خصوص تقسیم بار در بام سبز کم نظیر است(

ایزولاسیون بام سبز و روف گاردن

ایزولاسیون در روف گاردن یکی از مهمترین بخش ها است، که در واقع مرزی است برای عبور و عدم عبور آب به فضایی که زیر بام سبز قرار دارد. برای این بخش بسته به وسعت روف گاردن میتوان از روش ها و مواد مختلفی استفاده نمود.

طراحی بام سبز و روف گاردنزهکشی بستر کاشت در بام سبز و روف گاردن

شاید اهمیت ایزولاسیون در روف گاردن از کسی پوشیده نباشد اما باید خاطر نشان کرد اگر اهمیت زهکشی در روف گاردن بیش از ایزولاسیون نباشد کمتر نیست. زهکشی در روف گاردن از دو سو دارای اهمیت است:

۱- حفظ سلامت ریشه گیاهان مورد استفاده در روف گاردن

۲-جمع آوری و هدایت آب مازاد به لوله های خروجی

ما در روف گاردن و بام سبز نیاز به زهکش گسترده ( نَه زهکش متمرکز ) داریم تا آبیاری گیاهان به بهترین شکل ممکن صورت گیرد. برای تبدیل زهکشی متمرکز به زهکشی گسترده، نیاز به تکنیک و مصالح خاص میباشد که گروه ایوان سبز با برخورداری از نیروهای ماهر فنی و اجرایی، این امر را بدون کوچکترین مشکل و با حداکثر راندمان پیاده سازی میکند.

فیلترینگ بام سبز و روف گاردن

فیلترینگ در روف گاردن به عملیاتی اتلاق میشود که طی آن از انتقال املاح خاک به لایه های پایین تر جلوگیری می گردد . این عمل به واسطه قرار دادن لایه ای از الیاف، انجام می پذیرد. عدم انجام این عملیات باعث تغییر بافت خاک و مسدود شدن مسیر های زهکشی روف گاردن می شود. ( گروه ایوان سبز با استفاده از مصالح نوین زهکشی روف گاردن از قبیل ژئوممبران، ژئودرین و ژئوتکستایل به بهترین شکل ممکن این کار را انجام میدهد. )

طراحی و پیاده سازی بام سبز و روف گاردنانتخاب خاک در بام سبز و روف گاردن

خاک در روف گاردن یکی از مواردی است که میبایست برای انتخاب و آماده سازی آن دقت زیادی نمود چرا که خاک در روف گاردن دارای محدودیت هایی است که برخی از آنها عبارتند از:

۱- خاک در روف گاردن باید وزن مخصوص کمتری داشته باشد.

۲- خاک در روف گاردن باید توانایی جذب آب بیشتری داشته باشد.

۳- اگر چه می توان با کود دهی نیاز غذایی گیاهان را در روف گاردن برطرف کرد اما به دلیل مشکلات برای تعویض آن، خاک در روف گاردن باید دارای مواد غذایی باشد که با گذشت زمان علاوه بر بهبود دانه بندی بتواند نیاز گیاهان را به مواد غذایی مرتفع نماید. (خوشحالیم در طول این سال ها با مطالعه و تکیه برتجربیاتمان توانسته ایم به ترکیب خوب و اختصاصی برای ساخت خاک مورد استفاده در روف گاردن برسیم.)

انتخاب گیاه برای بام سبز و روف گاردن

تمام هزینه ها و تلاش ها برای ساخت روف گاردن برای رسیدن به فضای سبز و کاشت گیاهان است و همین نمایانگر اهمیت انتخاب گیاهان برای بام سبز میباشد. گیاهانی که در بام سبز استفاده میشوند باید دارای خصوصیات زیر باشند:

سخت‌جان و مقاوم در برابر گرما

گیاهان محلی

درختچه ها و بوته های تزیینی

.گیاهان بزرگتر در اولویت پایین تر

طراحی بام سبز

 

مطالب مرتبط


    Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/interio1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/interio1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/interio1/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/interio1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52