X

دکوراسیون خانه های کوچک با وسایل ساده

دکوراسیون خانه‌های کوچک با وسایل ساده، یکی از پر حاشیه ترین مباحث در زمینه معماری و طراحی داخلی می‌باشد. چرا که بسیاری از افراد تصور می کنند داشتن دکوراسیون داخلی شیک و جذاب فقط مخصوص به خانه‌های بزرگ است! اما بر خلاف این تصور، داشتن خانه‌ای زیبا با یک دکوراسیون شیک و جذاب برای خانه‌های کوچک هم ممکن است.

اگر اصولی ساده و مهم مانند رعایت تقارن، انتخاب رنگ‌های مناسب و به کارگیری وسایل ساده را در معماری داخلی خانه خود رعایت کنید، می‌توانید دکوراسیونی شیک و ساده برای آشیانه‌ی کوچک خودتان به ارمغان بیاورید.

در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا شما را با دکوراسیون خانه‌های کوچک با وسایلی ساده آشنا کنیم.

آیا چیدمان دکوراسیون خانه‌های کوچک با وسایل ساده سخت است؟

خیر. به طور کلی دکوراسیون خانه‌های کوچک با وسایل ساده سخت نیست اگر که شما:

بتوانید با چیدمان وسایل و ایجاد خطای دید، فضا را بزرگ تر نشان دهید.

از نور طبیعی یا نور چراغ مناسبی برای بزرگ‌تر نشان دادن استفاده کنید.

اصول دکوراسیون داخلی را به خوبی رعایت کنید.

از طیف رنگی مناسب استفاده کنید.

طیف رنگی مناسب و همچنین چیدمان وسایل، مهم ترین اصول برای ایجاد یک دکوراسیون ساده برای خانه‌های کوچک می‌‌باشد. اما چطور می‌توانیم این اصول را به کار بگیریم و خانه‌های کوچک خودمان را با وسایلی ساده دکوراسیون کنیم؟

چگونه دکوراسیون زیبا در خانه های کوچک به وجود آوریم؟

امروزه با روی کار آمدن ترفند های جدید، می‌توان به راحتی در خانه‌های کوچک دکوراسیون جذابی پدید آورد. یکی از این ترفندها، استفاده اصولی از فضای خانه است‌. در کل اگر ترفندهای زیر را به دقت رعایت کنید، می‌توانید خانه‌هایی زیبا و با دکوراسیونی شیک داشته باشید:

انتخاب رنگ‌های متنوع در دکور خانه‌های نقلی

رنگ ها تاثیر بسزایی در طراحی دکوراسیون خانه‌های بزرگ و کوچک دارند. بنابراین نباید از انتخاب رنگ به سادگی گذر کرد!

همه‌ی ما می‌دانیم که رنگ های روشن به بزرگ‌تر نشان دادن فضای داخلی خانه، کمک شایانی می‌کند. اما نکته مهم اینجاست که امروزه فقط از رنگ های روشن برای بزرگ تر نشان دادن فضا استفاده نمی کنند. بلکه ترفندهای جدید، طراحان داخلی را به استفاده از ترکیب رنگ‌های روشن و تیره برای ایجاد دکوراسیونی مدرن و شیک واداشته است.

رنگ‌های مشکی و خاکستری دکوراسیون خانه را رو به مدرن بودن پیش می‌برند. بر این اساس برای رنگ آمیزی دیوارهای اتاق خواب یا اتاق نشیمن، می‌توانید کمی از رنگ های تیره و خنثی در کنار رنگ‌های روشن مانند کرم، سفید و یا زرد بکار ببرید.

انتخاب رنگ‌های متنوع برای مبلمان

اصول استفاده از رنگ های تیره و روشن فقط مختص به رنگ دیوارها نیست. بلکه می‌توان از آن‌ها در انتخاب رنگ مبلمان خانه نیز استفاده کرد. تک رنگ بودن مبلمان، دکوراسیون خانه را یکنواخت و خسته کننده می‌کند. بنابراین می‌توانید از ترکیب رنگی تیره و روشن استفاده کنید تا تم رنگی جذابی به دکوراسیون داخلی خانه خود بدهید.

البته انتخاب بعضی از رنگ ها مانند قرمز و قهوه‌ای در دکوراسیون خانه های کوچک کار جالبی نیست. زیرا فضا را شلوغ تر و کوچک تر نشان می دهد.

استفاده از آینه در دکور خانه

آینه در بزرگ‌تر نشان دادن فضا نقش مهمی دارد. علاوه بر این موجب انعکاس نور در فضای داخلی شده و فضا را روشن تر می‌کند. همچنین زیبایی بصری دکوراسیون داخلی را افزایش می‌دهد.

بر این اساس اگر متراژ خانه شما کوچک است و می‌خواهید با وسایلی ساده و کم هزینه دکوراسیون خانه خود را بچینید، می‌توانید از آینه قدی در فضای اتاق نشیمن استفاده کنید. البته ناگفته نماند که آینه در سبک های مختلفی از دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد که عبارتست از:

 • سبک مدرن
 • سبک مینیمال
 • سبک کلاسیک
 • سبک نئوکلاسیکس

البته استفاده از آینه در فضای داخلی نیازمند رعایت برخی نکات است که شامل موارد زیر می‌باشند:

انتخاب محل مناسب برای قرار دادن آینه

آینه باید در مکانی قرار بگیرد تا با ایجاد خطای دید، حس بزرگ بودن خانه را به بیننده انتقال دهد.

انتخاب ابعاد مناسب آینه

در کل آینه‌های بزرگ فضا را بزرگ تر نشان می‎دهند. اما آینه‌های کوچک نقش کمتری در این زمینه دارند. پس برای دکوراسیون خانه‌های کوچک با آینه‌هایی ساده و بزرگ، می‌توانید متراژ خانه را بزرگ‌تر نشان دهید.

انتخاب وسایل با ابعادی مناسب

وسایلی نظیر مبلمان، میز و صندلی ناهار خوری، تخت خواب و میز تلویزیون فضای بسیار زیادی را در خانه اشغال می‌کنند. از سوی دیگر نمی‌توان این وسایل پرکاربرد را از دکوراسیون داخلی خانه حذف کرد.

پس چه کار کنیم تا با دکوراسیون خانه با وسایل ساده، فضای خانه را بزرگ‌تر نشان دهیم؟

 1. استفاده از مبلمان تاشو

در این جا استفاده از مبلمان تاشو یک راه حل ایده آل است. این نوع مبلمان لوکس، فضای کمی را اشغال کرده و نه تنها به عنوان مبمان برای نشستن، بلکه به عنوان تخت برای خوابیدن نیز کاربرد دارد.

 1. استفاده از تخت خواب تاشو

تخت خواب تاشو هم همانند مبلمان تاشو، فضای بسیار کمی نیاز دارد و در صورت عدم استفاده به راحتی جمع و جور می‌شود.

 1. استفاده از پرده‌های ساده

پرده‌های بدون طرح و ساده هم برای جلوگیری از شلوغ شدن و بزرگ نشان دادن خانه‌های کوچک انتخاب مناسبی هستند. اگر قصد خرید پرده برای اتاق خواب، نشیمن یا پذیرایی را دارید از پرده‌های رنگ تیره مانند قهوه ای، مشکی و طوسی استفاده نکنید!

این رنگ‌ها فضای داخلی خانه را کم نور و تاریک می‌کنند؛ زیرا مانع از تابش نور خورشید به داخل خانه می‌شوند. همچنین پرده های بلند که از سقف تا کف سالن پذیرایی را می پوشانند، دیوار خانه را بزرگ‌تر نشان می دهند.

پس حین انتخاب پرده برای خانه خود، حتماً از پرده‌هایی بلند با رنگ روشن استفاده کنید.

استفاده از پنجره های بزرگ

اگر به خانه‌های مدرن دقت کرده باشید، متوجه می‌شوید که اکثراً پنجره‌های بزرگ و نور گیری دارند. پنجره های بزرگ جلوه زیبایی به محیط داخلی خانه می‌دهند و از سویی دیگر، محیط را دلبازتر می‎کنند.

همچنین پنجره‌های بزرگ مزایای متعددی دارند که شامل موارد زیر می‌باشد:

 • بزرگ نشان دادن خانه‌های کوچک
 • ایجاد محیطی دلباز و مدرن
 • داشتن ظاهر لوکس

البته که داشتن پنجره‌های بزرگ یکی از مواردی است که شما در آن دخیل نیستید. با اینکه پنجره بزگر تاثیر بسزایی در بزرگ نشان دادن خانه دارد، اما دکوراسیونی ساده و آسان به شمار نمی‌رود!

به کارگیری گیاهان آپارتمانی متناسب با تم رنگی خانه

گیاهان انرژی بخش هستند و حس و حال بسیار خوبی به فضای داخلی خانه می دهند. از سوی دیگر ظاهر دکوراسیون داخلی را بسیار شیک و منحصر به فرد می‌کنند. امروزه بر خلاف تصور عموم مردم برای ایجاد فضایی شیک در دکوراسیون داخلی خانه نیازی به وسایل گران قیمت ندارید. بلکه می‌توانید با استفاده از وسایلی ساده مانند گل و گلدان‌های سفید آپارتمانی، خانه‌ای نقلی با دکوراسیونی شیک داشته باشید.

استفاده از کفپوش و کاغذ دیواری

کفپوش ها برای پوشاندن کف تراس، اتاق خواب یا پذیرایی مناسب هستند. البته برخی از کفپوش ها به صورت ضد آب تولید شده‌اند و قابلیت استفاده در محیط های مرطوب نظیر آشپزخانه و سرویس بهداشتی را نیز دارند.

کفپوش های تیره شاید ظاهر جذابی داشته باشند، اما فضا را کوچک و تاریک نشان می‌دهند. البته اگر علاقه زیادی به کفپوش‌های تیره دارید یا تصور می‌کنید که کفپوش‌های روشن نیاز به تمیز کاری بیشتری

دارند، می‌توانید از کفپوش‌های تیره استفاده کنید‌.

اما درمقابل بایستی که رنگ دیوار ای کاغذ دیواری شما روشن باشد تا با ایجاد یک هارمونی و تضاد میان رنگ‌ها، به بزرگ‌تر نشان دادن خانه خود کمک کنید.

با این حال توصیه می‌شود که اگر خانه‌ی کوچکی دارید، به شما توصیه می‌کنیم تا کفپوشی با رنگ روشن انتخاب کنید تا خانه‌ی شما بزرگ‌تر به نظر برسد.

نقش پارتیشن در دکوراسیون خانه های کوچک

دیوار های جدا کننده در خانه‌ها، محیط داخلی را کوچک تر و دلگیر تر نشان می‌دهند. امروزه طراحان داخلی به جای دیوار، از پارتیشن چوبی یا شیشه‌ای استفاده می‌کنند تا هم دکور شیکی بسازند و هم محیط خانه را بزرگ‌تر نشان بدهند.

پارتیشن علاوه بر اینکه قابلیت جابجایی دارد، از ظاهر لوکس و مدرنی برخوردار است. از طرف دیگر یک جایگزین بسیار عالی برای دیوارهای قدیمی محسوب می شود.

پارتیشن شیشه‌ای نیز جایگزین خوبی برای دیوارهای جدا کننده قدیمی هستند که می‌توانند:

 • کمبود نور را جبران کنند.
 • ظاهری شیک و ساده به منزل بدهند.
 • قیمت مناسب و مقرون به صرفه‌ای داشته باشند.

به طور کلی پارتیشن‌ها موجب بهبود استفاده از فضای خانه می‌شوند و امکان تقسیم بندی اتاق را در اندازه‌های مختلف فراهم می‌کنند. به طور مثال در اتاق‌های کوچک برای ساخت رختکن، می‌توان از پارتیشن شیشه‌ای به جای دیوارکشی استفاده کرد.

بهترین وسایل برای دکوراسیون خانه‌های کوچک کدامند؟

وسایل ساده، ظریف و با ابعاد کوچک از جمله بهترین وسایل برای دکوراسیون خانه‌های کوچک هستند. بنابراین یکی از مهم ترین مواردی که در طراحی دکوراسیون داخلی خانه‌های کوچک باید به آن توجه کرد، رعایت سادگی است. میز و صندلی کوچک با پایه‌های ظریف و ساده انتخاب ایده آلی در خانه‌های کوچک محسوب می‌شود.

میزهای ناهارخوری که پایه‌های ضخیم و لبه‌های تیزی دارند فضا را شلوغ و نامرتب می‌کنند؛ بنابراین توصیه می شود برای خرید میز ناهارخوری به سراغ میز های گرد با پایه های ظریف و کشیده بروید. همچنین اگر قصد تقسیم بندی فضای آشپزخانه را از پذیرایی یا اتاق نشیمن دارید، می‌توانید به جای استفاده از جداکننده‌های ساختمانی مانند دیوار یا اپن های قدیمی، از میز ناهارخوری استفاده کنید.

ایده های جالب برای چیدمان وسایل خانه کوچک

 • بهترین ایده برای چیدمان کتاب ها، گلدون های کوچک و وسایل دکوری استفاده از شلف دیواری بجای کتابخانه یا بوفه های قدیمی است.
 • استفاده از نظم دهنده های کشو، کمد و قفسه نیز برای ایجاد نظم و جلوگیری از به هم ریختگی وسایل بسیار مناسب هستند.
 • رنگ های خنثی مانند رنگ بژ، طوسی و سفید حس تمیزی و طراوت را در خانه ایجاد می‌کنند.
 • استفاده از رنگ های مکمل و هم خانواده یک انتخاب جسورانه، در دکوراسیون داخلی خانه های کوچک است.
 • در صورت نداشتن پنجره های نورگیر، می‌توانید از چراغ های سقفی، رومیزی و دیوارکوب‌های رنگ خنثی استفاده کرد.
 • همچنین تخت خواب های دو طبقه یا تاشو برای اتاق خواب های کوچک مناسب هستند.
 • فرش های بزرگ اتاق را کوچک تر نشان می دهند و از سوی دیگر جای زیادی نیاز دارند. پس از فرش‌های کوچک برای بزرگ تر نشان دادن فضا استفاده کنید.

کدام سبک دکوراسیون برای خانه کوچک مناسب است؟

سبک های مدرن و مینیمال بهترین سبک برای خانه های کوچک هستند. زیرا سادگی در این سبک ها جریان دارد. اما سبک های کلاسیک و نئوکلاسیک گزینه مناسبی برای خانه های کوچک نیستند. زیرا در وسایل کلاسیک از رنگ های تیره و طرح های شلوغ استفاده شده، همچنین اکثر وسایل، مانند مبلمان و میز و صندلی کلاسیک بوده و ابعاد بزرگی دارند.

البته کسانی که علاقه زیادی به سبک کلاسیک برای دکوراسیون داخلی دارند، می‌توانند با رعایت برخی نکات مانند:

 • عدم نگهداری وسایل غیر ضروری مانند کمد های دکوری بزرگ
 • انتخاب کاغذ دیواری سفید، شیری یا کرم
 • انتخاب رنگ های خنثی و گرم
 • خرید مبلمان نیم ست

دکوراسیون داخلی زیبایی با سبک کلاسیک ایجاد کنند.

ایجاد دکوراسیون جذاب در آشپزخانه های کوچک

برای دکوراسیون آشپزخانه های کوچک ‌با وسایل ساده در ابتدا باید از متریال شیشه در طراحی کابینت ها استفاده کرد. این راه حل تاثیر گذار، بهترین راهکار برای پنهان کردن فضای کوچک است. در واقع انعکاس نور طبیعی یا نور چراغ در شیشه های کابینت، فضا را دلبازتر می‌کند.

کابینت‌ها در آشپزخانه‌های کوچک باید به گونه‌ای باشد که از تمام فضای آشپزخانه استفاده بهینه شود. بر این اساس طراحان باید از گوشه‌ها و کنج کابینت به منظور ساخت کابینت سوپری یا کشو آشپزخانه استفاده‌ کنند. 

پرسش های متداول

رنگ‌ کردن دیوارها، اضافه کردن چند گلدان، تغییر رنگ کوسن های مبل، تغییر جای وسایل خانه و عدم استفاده از وسایل غیر ضروری می‌توانید خانه‌های کوچک خود را دکوراسیون کنید.
زیرا وسایل ساده، کوچک و مدرن می‌توانند فضا را خلوت تر و بزرگ‌تر نمایش دهند و از بی نظمی در خانه جلوگیری کنند.
مبلمانی که ابعاد کوچک تری دارند و در رنگ‌ های خنثی و روشن تولید شده‌اند گزینه مناسبی هستند.
توجه به سه نکته که شامل نورپردازی، انتخاب وسایل ساده و بهره گیری از ترفند های به روز می‌باشد، می‌توانید دکوارسیون داخلی جذابی داشته باشید.
5/5 - (1 امتیاز)
مطالب مرتبط