X

نور پردازی در طراحی داخلی آشپزخانه

نورپردازی آشپزخانه یکی از موارد فوق العاده مهم در طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه است. منظور از نورپردازی آشپزخانه، صرفا استفاده از لوسترها و چراغ های گرانقیمت و فانتزی نیست بلکه منظور بکارگیری یک نورپردازی صحیح و به جا در آشپزخانه است که با طراحی داخلی آشپزخانه هماهنگ باشد و به زیبایی و وقار آشپزخانه بیفزاید.

آشپرخانه ها، امروزه بیشتر از اینکه یک فضای کاربردی برای تهیه و طبخ غذا باشند، قلب خانه و مرکز زندگی خانوادگی به حساب می آیند. این نیاز احساس می شود که مساحت آشپزخانه ای که علاوه بر یک فضای طرح آزاد کلی، به عنوان مکانی برای صرف غذا، آرام گرفتن و پرداختن به دیگر خورده کاری ها به حساب می آید، بیشتر شود. نور پردازی صحیح به کمک شما می آید تا این فضا بزرگ تر و وسیع تر به نظر برسد.

 

 

نور پردازی زیر کابینت

آشپزخانه، به عنوان محیط کار، نیاز به سطح مناسبی از نور عمومی دارد. همچنین نورپردازی موردی در مکان های مناسب، مانند روی سینک، سینی اجاق گاز و سطوح کاری برای اثرگذاری مناسب ضروری است. نورپردازی تاکیدی و اِفِه های خالق حس و حال، تنها باید شب هنگام وارد بازی شوند، چرا که در این زمان نورپردازی موردی خاموش است و از سطح نورپردازی عمومی کاسته شده است.

می توانید با استفاده از ابزار پایین تاب کم ولتاژ در بخش زیر کابینت، سطوح کار زیر آنها را نورپردازی کنید. لامپ های LED یا هالوژن گزینه مناسبی برای این کار هستند.

نور پردازی روی جزیره

یک جزیره وقتی چشم گیر خواهد بود که نور کافی داشته باشد. چه برای صرف وعده های غذایی، چه برای کار در آشپزخانه؛ اگر درون آشپزخانه یک جزیره ی مرکزی دارید، با به کارگیری نورهای پایین تاب، نورپردازی موردی را به اجرا در آورید. اگر نمی توانید این منابع را مخفی کنید، با آویختن منبع نور به یک کابل آن را به نمایش بگذارید.

این مطلب را در مورد کابینت جزیره بخوانید.

نور های دکوراتیو

همواره نورهای روی جزیره ی مرکزی را بر مداری جدا از دیگر ادوات نورپردازی درون آشپزخانه تحت کنترل داشته باشید. لامپ های تنگستن دار معروف به ادیسون شدت تابش ندارند ولی استفاده از آنها به عنوان نور دکوراتیو روی کانتر یا جزیره بسیار مؤثر است.

نورپردازی قفسه ها و و درب های کابینت

اگر قفسه ها، درب های قابل توجهی داشته باشند، با هدایت نور بر آنها سطحشان را برجسته کنید. در آشپزخانه ای با سقف مرتفع، می توان از پیشخوان کابینت ها برای نصب نورهای بالاتاب و تولید نور عمومی استفاده کرد. این کار در عین حال به کاسته شدن از تعداد منابع پایین تاب مورد نیاز نیز می انجامد.

 

نور پردازی پاخور و پایه ها

برای نورپردازی بر اساس حال و هوا، در نظر داشته باشید که با داشتن منابع نوری درون پاخورِ پایه های کابینت یا جزیره ی مرکزی، می توانید سراسر سطح کف آشپزخانه را نورشویی کنید. اگر قفسه های آشپزخانه پایه آزاد باشند و پاخورِ پایه نداشته باشند، می توان با نصب رشته های ال.ای.دی در زیرشان، آنها را چنان نمایاند که گویی شناورند!

 

امتیاز دهید
دسته بندی: آشپزخانه
مطالب مرتبط