X

نورپردازی داخل آشپزخانه های مدرن و امروزی

​نورپردازی در آشپزخانه

نورپردازی داخل آشپزخانه یکی از موارد بسیار مهم در طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه میباشد. اما متاسفانه توجه چندانی به آن نمیشود. در محیط آشپزخانه آنقدر که به کابینت، کفپوش، دیوار و پرده اهمیت داده میشود به نور پردازی و روشنایی آن بها داده نمیشود.

توجه داشته باشید که منظور از نورپردازی آشپزخانه, صرفا استفاده از چراغ ها و لوسترهای گرانقیمت نیست! بلکه بکارگیری نورپردازی صحیح و بجا در فضای آشپزخانه است که هماهنگ با طراحی داخلی آشپزخانه باشد.

لامپ های کم مصرف برای فضای آشپزخانه بسیار مناسبند؛ چراکه هم کوچکند و هم انرژی کمتری مصرف میکنند و بعلاوه میتوانید آن‌ها را در جاهایی از سقف مثل فضاهای خالی تو رفته، طوری کار بگذارید که ترانسفورماتور متصل به آن‌ها مخفی بماند و طول لامپ نمایان نباشد.

در این بین نصب لامپ های سقفی را هم در نظر داشته باشید و هیچ ایرادی ندارد که در کنار لامپ های جانبی هالوژون، یک لوستر سقفی زیبا هم از سقف آویزان کنید .

نحوه نور پردازی اصولی به کابینت و آشپزخانه

آشپزخانه های امروزی با ردیفی از کابینت ها ، اجاق گاز و یخچال به موازات ودر کنار دیوارهای آشپزخانه نیازمند شیوه دیگری از نورپردازی هستند. امروزه بر خلاف گذشته بیشترین بخش کار بر روی سطح کابینت و در کنار اجاق گاز ، شیر آب و سینک ظرفشویی انجام می شود که در اکثر آشپزخانه ها همگی در کنار دیوار قرار دارند.

اما هنوز چراغ های سقفی از وسط سقف آشپزخانه نور پردازی میکنند و این امر موجب میشود تا افراد اغلب پشت به منبع نور و در زیر سایه خود مشغول به کار باشند و هنگام کار از نور کافی برخوردار نباشند. البته از این امر که طراحی کابینت های آشپزخانه هم تاثیر بسزایی در نورپردازی خواهند داشت غافل نشویم.

بنابراین علاوه بر روشنایی مناسب مورد نیاز در این قسمت ها ، فضای کلی آشپزخانه نیز باید از نور کافی برخوردار باشد. همچنین در بسیاری از آشپزخانه ها برای به نمایش گذاشتن ظروف زیبا و تزئینی از کابینت های شیشه ای استفاده میکنند، که این کابینت ها هم نیاز به نورپردازی داخلی دارند. این مطلب را در مورد اصول کلی نورپردازی در دکوراسیون داخلی حتما بخوانید.


نورپردازی نوین در کابینت آشپزخانه

نور کافی برای سطح روی اجاق گاز در آشپزخانه هایی که دارای یک هواکش یا هود در بالای اجاق گاز هستند توسط چراغ هواکش تأمین می شود.

اما اگر هود یا چراغی وجود نداشت باید یک چراغ قابل تنظیم در بالای اجاق گاز نصب شود. برای بالای سینک ظرفشویی هم به یک روشنایی نیاز است تا هنگام شب و تاریکی نور کافی برای شست و شوی ظروف و مواد غذایی را برای ما فراهم کند.

و نکته مهم اینکه هر یک از این چراغ ها باید دارای کلید کنترل مجزا باشند تا فقط در مواقع لزوم مورد استفاده قرار گیرند.

نکته جالب اینکه به تازگی شیرهایی برای استفاده بر روی سینک ظرفشویی ساخته شده اند که در محل خروج آب دارای نور بوده و سطح ظرف مورد شستشو را روشن می نمایند. استفاده از این شیرآلات نیز در نورپردازی داخل آشپزخانه بسیار مفید و کار ساز است.


نورمخفی در کابینت آشپزخانه

برای داشتن نور کافی در سطح روی کابینت ها به راحتی میتوان از چراغ های مهتابی که در زیر کابینت های نصب شده بر روی دیوار قرار میگیرند بهره گرفت.

به این ترتیب چراغ ها در زیر کابینت های دیواری بی آنکه دیده شوند و یا موجب آزار چشم باشند نور کافی را بر سطح روی کابینت ها فراهم میکنند.

اگر کابینت های زمینی عمیق باشند وبا نور محیط به اندازه کافی درون آنها را روشن نشود برای این منظور می توان چراغ های کوچکی در آنها نصب کرد که با کلیدهای اتوماتیک کنترل شوند و با باز و بسته شدن در کابینت ها روشن و خاموش شوند که تاثیر بسیار زیادی بر روی نورپردازی داخل آشپزخانه دارند.

هدف مشخص از نورپردازی

در هنگام انتخاب نور مناسب، قبل از هرچیز دقت داشته باشید که هدفتان از نور‌پردازی فضای مورد نظرتان چیست؛ میخواهید کل فضا نور داشته باشد یا برای مثال میخواهید روی یک شیء خاص مثل یک تابلوی نقاشی تاکید کنید، شاید هم فقط تعیین مسیر ورودی به اتاق پذیرایی برایتان اهمیت داشته باشد.

به هر حال چنانچه هدفتان از نور‌پردازی مشخص باشد، به طور حتم بازده کار بسیار جذاب و خاص خواهد بود.

انواع نور در دکوراسیون داخلی

به طور کلی میتوان نور‌ها را به سه دسته تقسیم کرد:
دسته اول نورهایی هستند که برای کارهای خاص استفاده میشوند: مثل چراغ های مطالعه، نورهای طراحی شده برای روی گاز و… از آنجایی که فردی که مشغول مطالعه یا آشپزی است احتیاج به نور کافی برای دیدن آنچه که انجام می‌دهد، دارد.

این دسته از چراغ‌ها نور زیادی تولید میکنند تا فرد به کاری که انجام می‌دهد کاملا تسلط داشته باشد.

دسته دوم نورهای محیطی هستند که نور کلی فضا برای دیدن اطراف و افراد دیگر را تامین میکنند. این نور‌ها همچنین برای ایجاد حس و حال خاص در محیط استفاده میشوند که در این صورت بهترین نوع کلید، کلیدهای «دیمر» است که با کم و زیاد کردن آن‌ها میتوان نور مورد نظر را تامین کرد.

دسته سوم نور‌های نقطه ای هستند که برای ایجاد تاکید روی یک شیء خاص استفاده میشوند؛ برای مثال در بالای یک مجسمه یا یک تابلوی نفیس و زیبا.

در هر صورت اگر به دنبال ایجاد فضایی شیک هستید، بهتر است نور‌پردازی مناسب را نیز در فهرست اولویت هایتان قرار دهید.

امتیاز دهید
دسته بندی: آشپزخانه
مطالب مرتبط