X

سقف های تزئینی

سقف های تزئینی عنصربزرگ لذت درخانه های قدیمی و آپارتمان ها و عامل شگفتی آوردربرخی ازخانه های مجلل،قصرهایی که برای بازدید عموم،آزاد هستند. می توان گفت برای قرن ها،سقف ها پارچه ی نقاشی ساده ای برای تیرها،گچ بری ها،جلوه های غلط انداز،مناظرزیبا و پرداخت های رنگ و طرح بوده اند.معمارو طراح قرن هجدهم،روبرت آدام،ازطرح هایی روی سقف استفاده کرد که آنها را ازیک فرش بافته ی اتاق اقتباس کرده بود.با این حال ازاواخردهه ی ۱۹۲۰و اوایل ۱۹۳۰،سقف ها کم و بیش نادیده گرفته شده اند.ما به ایجاد سطحی هموار،سپس محو نمودن پستی و بلندی ها،ترک ها و لک ها تا جای ممکن و سپس رنگ آمیزی ساده ی آن اغلب به رنگ سفید،عادت کرده ایم.دریک اتاق متناسب و مدرن،من با این نظرموافقم که،((کم تر،بیش تراست))،اما رنگ های سفید و کرم،خسته کننده و بدون هیچ جذابت ذاتی هستند که باید درجهت روح بخشیدن به آن ها کاری انجام دهیم.

سقف رنگ آمیزی

گاهی می توان یک سقف رنگ آمیزی شده به صورت ابرو مه،یک نقش دیواری،چند قاب بندی کام و زبانه یا حتی یک سقف که به سادگی تیره ترازدیوارها رنگ آمیزی یا سایه پردازی شده دید،اما همه ی این مثال ها ،نادرند.می توان با برخی اقدامات روی سقف ها،کاری کرد که اتاق های خسته کننده،همگی با هم شکل بهتری پیدا کنند.امکانات اجرائی دیگرشامل به کارگیریگچ بری یا قرنیزها به همراه رنگ آمیزی و رنگ شناسی ویژه آن ها،استفاده ازپارچه برای ایجاد یک فضای چادرمانند و یا چسباندن یک کاغذ سقفی گیرا می شود. سقف های تزئینی

نمونه های مشابه سقف های تزئینی نیز در کشور خودمان یافت می گردد . شما اگر در شهر تاریخی کاشان به خانه های سنتی سر بزنید از این نمونه ها بسیار مشاهده میشود. خانه های طباطبایی و بروجردی نمونه های بسیار خوبی هستند.

خانه طباطبایی ها که تحت شماره ۱۵۰۴ به ثبت رسیده، در نیمهٔ دوم سده ۱۳ هجری به‌وسیله حاج سید جعفر طباطبایی از بازرگانان نطنزی مقیم کاشان در محله سلطان امیر احمد احداث شده‌است. سقف های تزئینی

بروجردی‌ها از آثار تاریخی شهر کاشان است. این بنا در محلهٔ سلطان میراحمد واقع است و در نیمهٔ دوم قرن ۱۳ هجری و در زمان قاجار ساخته شده و تحت شماره ۱۰۸۳۳ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده‌است.

امتیاز دهید
تزئینسقفتگ ها:
مطالب مرتبط