X

خصوصیات آشپزخانه معاصر و مدرن

 از نقطه نظر زبان شناسی تفاوت قائل شدن بین واژه مدرن و معاصر اندکی دشوار است. برخلاف تصور عموم مدرن و معاصر کاملا متفاوت هستند، زمانیکه واژه معاصر استفاده میشود منظور زمان حال است، یعنی آنچه دقیقا در این لحظه اتفاق می افتد. حال در این مقاله به خصوصیات آشپزخانه مدرن و آشپزخانه معاصر می پردازیم.

پس بر اساس این تعریف طراحی معاصر میشود طراحی همین لحظه ای، الان؛ طراحی که به اکنون و آنچه در حال روی دادن است میپردازد. آشپزخانه های معاصر میتوانند مدرن نیز باشند، اما در عین حال میتوانند عناصری از دیگر سبک ها را نیز در خود جای دهند.

وقتی که فکر کنید چه مشخصاتی باعث معاصر شدن آشپزخانه میشود، بیش از همه طراحی های جسورانه، استفاده از فناوری و استفاده از مواد جدید نظر را به خود جلب میکند.

استفاده از ملزومات با طراحی جسورانه

درست از زمانیکه بشر پا بر روی ماه گذاشت، رقابتی در حوزه فناوری شکل گرفت که تاثیرش را در همه جا میتوان دید؛ از فضاپیماها گرفته تا لوازم اتومبیل.

مهندسان طراح در پی رسیدن به کارایی بهتر، داشتن مواد سبکتر، دوام و ویژگی‌های بیشتر هستند.

دیگر دوره اجاق گازهای صورتی دهه پنجاه و یا لوازم سبز و طلایی دهه هفتاد به پایان رسیده است.

امروز دوره استفاده از لوازم براق، باب روز و کارآمد است. در دنیای پر زرق و برق امروزی قهوه‌ساز مدرن، هودهایی با سرعت جذب هوای بالا و قابلمه‌هایی با اندازه‌های متفاوت مورد نیاز است.

هر دوره ای به امکانات خود نیاز دارد و در پی گسترش و تغییر زندگی انسان ملزومات پیرامون زندگی او نیز باید تغییر کند.

ملزومات آشپزخانه ها صرفا کارایی بهتری ندارند، بلکه از نظر زیبایی شناسی هم بسیار تغییر کرده اند، به گونه ای که فقط نگاه کردن به آن ها نیز لذت بخش است.

استفاده از مواد و مصالح قدیمی در شکلی جدید در آشپزخانه

همه ما با پیاده روهای بتنی و پنجره های شیشه ای آشنا هستیم، اما راجع به پیشخوان بتنی آشپزخانه که با شیشه تزئین شده ‌است چه نظری داریم؟

هر روز مواد و مصالح جدید و پیشرفته ای در بازار تجهیزات آشپزخانه ارائه میشود. از بتن و شیشه گرفته تا سطوح سخت تری مانند سنگ های کوارتز. همه این مواد نوین در پی رسیدن به شکل و نمایی طبیعی از سنگ هستند تا محل زندگی را به جایی طبیعی تر تبدیل کنند.

فضایی که فارغ از مواد ساختگی از اجزای طبیعت در آن استفاده شده است. امروز رسیدن به این هدف با داشتن حق انتخاب های فراوانی که در بازار وجود دارد دیگر کار چندان مشکلی به نظر نمیرسد.

تنها نکته در اینجاست که بتوان مواد و مصالح قدیمی را در قالبی متفاوت به کار گرفت. پیشخوان های بتنی آشپزخانه از رنگ های معمول خاکستری، بژ و خاکی شروع شد و امروز در مجموعه متنوعی از رنگ های مختلف و شکل و بافت ارائه میشود. این پیشخوان های بتنی نسبت به نمونه های اولیه خود، سبک تر، بادوام تر و شیک تر هستند و حتی بافت آن ها نسبت به نمونه های اولیه بهتر و کارآمدتر شده است.

آنچه در مورد بتن مهم است و به نوعی ویژگی خاص و منحصربه فرد آن به حساب می آید این است که بافت بتن علاوه بر اینکه مدرن و گرم است، حسی از طبیعت را نیز زنده میکند. این پیشخوان ها همان کارآیی و توانایی را که در آشپزخانه یک آشپز حرفه ای و سختگیر دارند که در آشپزخانه یک هنرمند، هر دو به یک اندازه اما به شیوه خودشان از داشتن چنین پیش خوانی لذت میبرند.

ملزومات و وسایل به روز آشپزخانه معاصر

از ظروف آلومینیومی گرفته تا ابزارهای پنهانی، کابینت های شیشه دار و نورهای مخفی؛ در طراحی آشپزخانه معاصر از همه ابزار و امکانات موجود برای کارکرد راحت و سریع استفاده میشود.

امروزه آشپزخانه ها دارای امکانات فوق العاده زیادی هستند و دیگر افراد نگران انجام کارهای مربوط به پخت و پز نیستند.

کابینت های جدید با قابلیت های متنوع در تمامی کابینت فروشی ها یافت میشوند و شما میتوانید بر اساس سلیقه، توان مالی و تناسبات، آشپزخانه خانه خود از بین هزاران طرح و رنگ انتخاب کنید.

امتیاز دهید
دسته بندی: آشپزخانه
مطالب مرتبط