X

اصول کلی نورپردازی در دکوراسیون داخلی

نورپردازی میتواند یک اتاق را بی نظیر کند و یا در صورتی که درست انجان نشود آن را نازیبا و نامناسب جلوه دهد. برای مثال نبودن روشنایی کافی در اتاق آن را کسل کننده، کوچک و ناخوشایند نشان خواهد داد. همچنین روشنایی زیاد هم می تواند رنگ زیبای دیوارهای اتاق را سبُک و بدون هارمونی نشان دهد و حسی ناراحت در دکوراسیون داخلی بوجود آورد. بنابراین هر اتاقی نورپردازی مخصوص بخود را نیاز دارد.

انتخاب طیف رنگ مناسب

رنگ نوری که به خانه می تابد اهمیت زیادی دارد. نور زرد برای چشم مناسب تر از نور سفید است اما به تنهایی باعث می شود رنگ های دیوارهای اتاق و لوازم کمی تیره تر از رنگ اصلی شان به نظر برسند. درواقع با نور زرد دیوارها کرم رنگ و تیره تر و در نیتجه فضاها کوچک تر می شوند. نور سفید فضا را بازتر و بزرگ تر نشان می دهد ولی به تنهایی کمی یکنواخت و کسل کننده است. استاندارد روشنایی می گوید بهترین نور باید ترکیبی از نور مهتابی (سفید) و نور خورشیدی (زرد) باشد تا بهترین انعکاس را از روی اجسام داشته باشد.

استفاده از لامپ های رشته ایی در دکوراسیون داخلی

اگر اهل مطالعه هستید این نوع لامپ ها گزینه مناسبی نخواهند بود، در عوض برای ایجاد نور فانتزی و دکوراتیو مناسب تر هستند. در کنار کلید چراغ ها باید سوئیچی جهت تنظیم میزان روشنایی این لامپ ها نیز وجود داشته باشد تا بر اساس نیاز خود، روشنایی محیط را تنظیم کنید. استفاده از آباژور و رومیزی باید در مکان هایی باشد که نیاز به نور بیشتر احساس می شود. این لامپ ها حس آرامش بیشتری در محیط ایجاد می کنند و در صورت استفاده از آنها می توانید تعدادی از چراغ های سقفی را خاموش نگه دارید. استفاده از این نوع نور در آشپزخانه های کلاسیک کمک زیادی به همخوانی دکوراسیون و نورپردازی خواهد کرد.

قاعده روشنایی هال و اتاق نشیمن

قانون نورپردازی در اتاق نشیمن قانون چهار گوشه است. یعنی اینکه از بین چهار گوشه اتاق باید حتما سه گوشه روشن باشد و یکی از این روشنایی ها باید روی یکی از اجزا یا وسایل خانه باشد (مثلا مستقیم روی یک تابلو یا گلدان بزرگ یا حتی یک صندلی خاص). نوع استفاده از روشنایی ها هم در اتاق نشیمن باید به صورت ترکیبی از انواع نورها باشد؛ یعنی در یک اتاق نشیمن وقتی از یک آباژور زمینی استفاده می شود در نقطه ای دیگر میتوان از یک چراغ رومیزی استفاده کرد.

نورپردازی سالن پذیرایی

در سالن پذیرایی مهم ترین منبع نورپردازی لوستر است. هر چند که در این منطقه حساس و رسمی خانه هم استفاده از نورهای هالوژن مخفی و آباژورمناسب است اما توجه داشته باشید در صورت استفاده از این نوع منابع نوری، دکوراسیون داخلی به سمت مدرن می رود و از سبک کلاسیک فاصله می گیرد.

به مقاله ی دکوراسیون داخلی مدرن 2020 سری بزنید.

مهم این است که در نشیمن از همه نوع منبع نوری استفاده شده باشد. از دیمرها یا وسایلی که شدت نور را کم و زیاد می کنند بهره بگیرید تا بهترین نتیجه نورپردازی در دکوراسیون داخلی حاصل شود.

امتیاز دهید
دسته بندی: دکوراسیون داخلی
مطالب مرتبط