طراحی فضای سبز – ایوان سبز

طراحی فضای سبز

طراحی فضای سبز امروزه بسیار پر رنگ شده و اکثر سازندگان به آن توجه ویژه ای دارند. ایوان یکی از فضاهای به جا مانده از معماری کهن ایرانی است که در معماری ایرانی یکی از مهم ترین فضاها محسوب می شود و در بیشتر خانه های سنتی و ابنیه تاریخی به چشم می خورد. ایوان با تغییرات فراوان، هنوز ردپایش در معماری معاصر ایران قابل رویت است. هدف از احداث ایوان معمولا ایجاد فضایی در جلوی ساختمان برای استراحت است که بتوان از آنجا مناظر محیط را مشاهده نمود و از نور مستقیم خورشید بهره مند شد.

طراحی ایوان سبز درواقع شانسی برای شماست که بتوانید در میان سنگ و آجر روزنه‌ای از طبیعت را به خانه تان بکشانید و تنها فضایی است که میتوان در آن نفسی تازه کرد و از آسمان و نور مستقیم خورشید بهره برد.

نقش اجرای فضای سبز در ارتقای روحیه ساکنین و افزایش زیبایی شهری

بسیاری از ما، علیرغم علاقه زیاد به طبیعت و زندگی سبز و سالم به خاطر محدودیت‌های کاری، اقتصادی، اجتماعی و… ناگزیر به زندگی شهری تن داده‌ایم، اما همیشه رؤیای زندگی در باغی سبز و پر گل را در سر می پروریم. با وجود اینکه چنین امکانی برای همه فراهم نیست، لیکن با طراحی محوطه فضای سبز به شیوه ای درست و رسیدگی به ایوان سبز که منجر به استفاده ی درست و مستمر از آن می‌شود، می توان این رؤیا را تا حدودی محقق کرد. حتی کوچک ترین ایوان ها پتانسیل تبدیل شدن به باغچه ای باصفا و زیبا را دارند.

ایجاد فضای سبز در ایوان، نه تنها سهم بسزایی در زیبایی ساختمان دارد بلکه نقش زیادی در زیبایی شهر نیز ایفا میکند. با این که نگهداری گل های بالکنی کار چندان سختی نیست و فقط کمی دقت و مراقبت می خواهد، متاسفانه بسیاری از افراد قدر آن را ندانسته و بالکن ها را به انبار و مکانی برای نگهداری وسیله های ناکارآمد تبدیل کرده اند یا این که آن را خالی گذاشته و مهمان خاک و گرد و غبار کرده اند.

عمدتا بایستی گفته شود که هدف از ایوان سبز، نزدیکی بیشتر به طبیعت و محیط می باشد. اگر ایوان به نحو مناسب و مطلوب طراحی و همچنین گیاهان مناسبی برای آن انتخاب شوند میتوان در طول سال یک فستیوال دراز مدت از رنگ های مختلف پدید آورد.

شما نیز میتوانید با طراحی درست ایوان خود، انتخاب درست گل و گیاه، افزودن مبلمان درست، رنگ آمیزی مناسب، افزودن وسایل جانبی مقتضی و… آن را متحول کنید و از آن در طراوت و خنکای دل‌انگیز روزهای بهاری، گرمای دلچسب تابستان، خیال‌انگیزی پاییز و شکوه و رخوت زمستان ‌‌نهایت استفاده را ببرید.

طراحی فضای سبز

اولین راه در راستای افزودن طراوت و سرزندگی به فضای ایوان، کاشتن گیاه های رونده است. این دست گیاهان را می‌توان توسط چهارچوب های چوبی یا فلزی و یا با آسانی به وسیله نخ هدایت کرد و از آن ها سقف ساخت که در این صورت هم فضای ایوان گرم تر و پر روح تر می شود و هم در فضا صرفه جویی می شود.

تعبیه گل وگیاه بر روی دیوارها به گونه ای که قسمت کمتری از فضای مفید ایوان را اشغال کنند نیز راه دیگری در راستای داشتن ایوان سبز می باشد. علاوه بر فلاورباکس استفاده از کوزه، آبنما و سایر وسایل تزئینی که رنگ و بوی بومی دارند، می تواند امکانی باشد در ایجاد فضایی پر روح و صمیمی تر.

استفاده از مواد طبیعی و خام همچون کنده های درخت در ایوان احساسی‌ از طبیعت در فرد بر می انگیزد و محیطی‌ مناسب برای تجدید روحیه و تنفس هوای تازه مهیا می کند. فضایی که در آن خستگی‌ یک روز شلوغ سپری شده در فضاهای بسته و اداری رفع شود.


مطالب مرتبط